ciaza_poprawiona modelowanie_poprawiona relaksacyjno_poprawione

 

Naukowcy z UCLA (University of California, Los Angeles), przeprowadzili badania, które wykazały wystąpienie zależności pomiędzy masażem a zmianami w zachowaniu. Zmiany te przejawiają się w silniejszym poczuciu więzi i łatwiejszej koncentracji interpersonalnej między ludźmi.
Dzieje się tak dlatego, że masaż zwiększa poziom oksytocyny, która jest zwana hormonem zaufania. Neurohormon ten ma ogromne znaczenie w tworzeniu relacji międzyludzkich. Potwierdzili to także izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Haifie.
Profesor Thomas Baumgartner z uniwersytetu w Zurychu udowodnił, że hormon ten osłabia w mózgu negatywne skutki nieprzyjemnego doświadczenia z przeszłości. Jego zdolność oksytacyjna niweluje lęk przed ponownymi negatywnymi doświadczeniami i w ten sposób sprawia, że człowiek jest w stanie zaufać raz jeszcze. Badania wykazały, także że oksytocyna obniża ciśnienie krwi oraz poziom hormonu stresu kortyzolu. Reakcje te sa wyraźniejsze u kobiet dlatego, że oksytocyna współgra z żeńskimi hormonami a u mężczyzn tłumiona jest przez testosteron. Wszystko wskazuje na to, że dotyk masażu połączony z pozytywną interakcją z pacjentem przejawiająca się w empatii wraz z reakcją hormonalną, która zachodzi podczas masażu korzystnie wpływa na nasz stan psychofizyczny.

Źródło:

1. Vera B. Morhenn, Jang Woo Park, Elisabeth Piper, Paul J. Zak: Monetary sacrifice among strangers is mediated by endogenous oxytocin release after physical contact. Evolution and Human Behavior.
2. RA Turner, M.Altemus,B. Cooper, T. McGuinness: Preliminary research on plasma oxytocin in normal cycling women: investigating emotion and interpersonal distress. Psychiatry.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer15457/public_html/ac/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405